Co je to sůl?

Sůl je většině lidí známá jako nezbytná součást kuchyně, ale co to vlastně sůl je? Co sůl obsahuje?

Co je to sůl?

Sůl je chemická molekula s názvem chlorid sodný (NaCl) "Na" znamená sodík a "Cl" chlorid. Sůl patří mezi jednu z nejrozšířenějších forem dochucování potravin. Slanost je vedle sladkosti, kyselosti, hořkosti a umani jednou z pěti základních lidských chutí. Tyto dva minerály se ve většině případů v přírodě vyskytují společně. 

Je sůl důležitá?

Sodík a chlorid patří mezi nejdůležitější elektrolyty, které potřebuje tělo člověka i zvířat. Sůl hraje důležitou roli při udržování lidského zdraví. Je nezbytná pro správnou funkci nervového a svalového systému a spolupracuje na udržování rovnováhy tekutin v těle. Sodík se také podílí na regulaci krevního tlaku a objemu krve v těle.

Zvířata přece nesolí?

Všichni živočichové potřebují k přežití určité množství soli. Některý suchozemský živočichové však mají ve stravě soli nedostatek. Tato zvířata jsou nucena vyhledávat doplňkové zdroje soli. Hospodářská zvířata mají tento zdroj zajištěnu přístupem k solným blokům. Volně žijící savci a ptáci se musí shromažďovat u nalezišť solí, kde tyto minerály mohou konzumovat.

K čemu nám sůl je?

V průběhu lidské historie se sůl tradičně používala ke dvěma hlavním účelům:

  • dochucovadlo k zajištění chuti
  • konzervační prostředek

Sůl plní i třetí účel: sůl jako nezbytná živina k životu. Vědecké poznatky nám nyní dokládají, že sůl je naprosto klíčová a v optimální míře esenciální součást stravy.